Üniversite Ana Sayfası

Açık Ders Malzemesi Oluşturmak İstiyorum!

Açık Ders Malzemelerine gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz. Açık Ders Malzemeleri oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Herhangi bir aşamada yardıma ihtiyaç duyarsanız iletişim bağlatısından bizlere ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Açık Ders:

  1. Daha önce hazırlanmış olan ve yayınlanan açık dersleri inceleyin.

  2. Açık dersinizi oluşturacak malzemelerin ve malzemelerin içerisinde bulunan her türlü medyanın (fotoğraf, video ses, animasyon vb.) telif hakları açısından herhangi bir sorun teşkil etmediğinden emin olun.

  3. Açık dersinizi oluşturacak malzemeleri haftalık olarak ya da bölümler halinde belirli bir hiyerarşi oluşturacak şekilde klasörler içerisinde düzenleyin. Bu işlem zorunlu olmamakla beraber ders malzemelerini sisteme yükleme aşamasında size kolaylık sağlayacaktır.

  4. Ders materyalleriniz yüklenmeye hazır ise Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğü Sistem Yöneticisi Hüseyin Dölen ile bağlantıya geçiniz. Bu sayede öğrenme yönetim sistemi (acms.atilim.edu.tr) içerisinde dersinizin açılacak ve ders ile ilgili yetkilendirme işlemi yapılacaktır. Hüseyin Dölen iletişim bilgileri:
  5. Dersiniz açıldıktan ve yetkilendirme işlemi tamamlandıktan sonra Atılım Üniversitesi Öğrenme Yönetim Sistemi'ne (ACMS - acms.atilim.edu.tr) kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapınız.
  6. Giriş yaptıktan sonra ilgili dersin üzerine tıklayarak dersin ana sayfasına ulaşabilirsiniz. Dersin ana sayfasında sağ üst bölümde yer alan "Düzenlemeyi aç" butonuna tıkladığınızda materyallerinizi yükleyebileceğiniz yapı aktif hale gelecektir. Artık materyallerinizi sisteme yükleyebilirsiniz.

NOT: ACMS, açık kaynak kodlu bir mimariye sahip Moodle öğrenme yönetim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Moodle kullanımı ile ilgili daha önce herhangi bir tecrübeniz yoksa Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğünden destek istiyebilir ya da aşağıdaki eğitim materyallerinden ve dokümanlarından faydalanabilirsiniz:

Yararlanabileceğiniz Dokümanlar

TÜBA Açık Ders Proje Tanıtım Kitapçığı

Yönergeler ve Kılavuzlar

Telif Hakları

Raporlar